
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Settling Time | 1.5 µs |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Differential Output | Yes |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$13.39591
Ext.Price$13.39591
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.39591 | $13.39591 |
| 10 | $10.71439 | $107.14390 |
| 25 | $10.04465 | $251.11625 |
| 50 | $9.66957 | $483.47850 |
| 100 | $9.30846 | $930.84600 |
| 300 | $9.02289 | $2706.86700 |
| 500 | $8.74600 | $4373.00000 |
